Na całkowitej powierzchni 15 000 m2 - teren otwarty i dwa namioty o powierzchni 6400 m2 każdy - wystawa zgromadziła 370 wystawców, wśród nich aż 55 zagranicznych. W tym roku wspólne stoiska przygotowały firmy z Wielkiej Brytanii i Czech. Najwięcej było firm niemieckich - 24 stoiska; 4 stoiska wykupiły firmy z Francji. Można było też spotkać przedsiębiorstwa z Chin, Irlandii, Litwy, Włoch, Grecji, Szwajcarii, a nawet USA. Wśród zwiedzających targi było wielu gości zagranicznych, wśród nich reprezentanci międzynarodowych marek, zaproszeni przez wystawiających się na targach polskich dystrybutorów.

Organizatorzy, Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie", nie zapomnieli też o zaproszeniu oficjalnych gości. Rozmach wystawy, która to jest największą w kraju i jedną z większych w Europie imprez branży wodociągowo-kanalizacyjnej, docenili wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i wicemarszałek Edward Hartwich, wicewojewoda Zbigniew Ostrowski oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Konferencje wokół problemów branżowych

Podczas konferencji towarzyszących wystawom omawiano najważniejsze problemy branży. Wiodącymi tematami było wykorzystanie OZE w branży wod-kan oraz zagospodarowanie osadów ściekowych. Jest to palący problem nie tylko branży wod-kan, ale i rządu polskiego - według przepisów unijnych składowanie osadów już wkrótce będzie niedozwolone, zaś najbardziej ekologiczną formą zagospodarowywania odpadów osadowych jest poddanie ich termicznej obróbce, również z uwagi na to, że nie mogą być wykorzystywane do innych celów np. rolniczych (z uwagi na zawartość metali ciężkich i bakterii). Tymczasem w Polsce istnieją spalarnie przystosowane do spalania osadów ściekowych. Ich liczba jest jednak zbyt mała, by przyjąć i przerobić całe powstające w polskich oczyszczalniach błoto pościekowe. Pilnie potrzebna jest więc rządowa strategia zagospodarowania osadów powstających w oczyszczalniach ścieków.

Nagrody i wyróżnienia targowe

Po zakończeniu pierwszego dnia targowego, w murach bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej wręczono statuetki Grand Prix za produkty oraz stoiska targowe. Jury konkursowe doceniło zabudowy firm Amitech Sp. z o.o. (A6), UK Pavilion (B152) oraz Groshe Sp.  z o.o. (B174). Wyróżnione produkty to: Aqua Master3 – przepływomierze elektromagnetyczne (ABB Sp z o.o.), sitopiaskownik Autosep DF Multi SB/Sp/KP (Dynamik Filtr Sp. J.) oraz Biologiczna Oczyszczalnia Ścieków BioKem w technologi SBR dla zastosowań przydomowych model 6 RLM (Wavin Metalplast-Buk Sp. z o.o.). W uroczystości tej uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Bydgoszczy, rektorzy oraz wybitni specjaliści branży wodno-kanalizacyjnej, m.in. prof. dr hab. inż. Marek Gromiec i prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski (Politechnika Warszawska).

Drugi dzień targowy zwieńczono zabawą z biesiadą w stylu greckim i koncertem zespołu "Orfeusz" oraz efektownym pokazem fajerwerków.

HVAC dla branży wod-kan

Tradycyjnie, targi wod-kan to także miejsce, gdzie specjaliści branżowi mogą spotkać się z dostawcami specjalistycznych produktów i usług, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ich przedsiębiorstw, między innymi branżą wentylacyjno-klimatyzacyjną. Rozwiązania do bardzo szerokiego spektrum zastosowań w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych - od eleganckiego wyposażenia łazienek w wydajne i ciche wentylatory łazienkowe aż do specjalistycznych urządzeń pozwalających na precyzyjną wentylację podczas procesów technologicznych, np. w laboratoriach - pokazała bydgoska hurtownia wentylacyjno-klimatyzacyjna DABROwent, wraz ze znanymi producentami wentylatorów: Uniwersal i Venture Industries. Przedstawiciele firm HVAC odpowiadali na pytania, pomagając wybrać rozwiązania nie tylko skuteczne, ale i efektywne energetycznie. Ponadto pośród wystawców pojawiły się marki znane w branży HVACR: Astat, Alfa-Laval, Gazex, Gea, Guma Wicherek, Rehau czy Siemens, z ofertą skierowaną do branży wodno-kanalizacyjnej. Tradycyjnie, nie zabrakło mediów branżowych jak Instal, inzynieria.com, Inżynier Budownictwa, Pływalnie i Baseny, Rynek Instalacyjny, Systemy Instalacyjne oraz HVACR.pl.

Technika powietrzna pojawiła się na targach także w innym kontekście. Jak mówią uczestnicy targów, impreza przyciąga nie tylko specjalistów wysokich szczebli, ale także temperaturę powietrza znaną z letnich miesięcy. Nie mogło więc zabraknąć odpowiedniego chłodzenia powietrza. Słupki rtęci na zewnątrz wskazywały niemal 30 st. C, jednak nad komfortowym klimatem w dwóch namiotach wystawowych (32x200 m każdy) czuwały agregaty wody lodowej o łącznej mocy chłodniczej 1,83 MW, dostarczone przez firmę CREON z Miszewa k. Gdańska. Zewnętrzne stoisko firmy Wavin chłodziło urządzenie Ekonair.

Zapraszamy do obejrzenia zamieszczonej pod artykułem fotorelacji z Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i kanalizacji WOD-KAN 2014.